joi, 25 iunie, 2026
  • USD
  • EUR
Maternitatea din Ștefan Vodă se închide: gravidele vor naște la Căușeni, iar medicii se tem pentru viitorul lor
Sursa foto: Getty Images

Maternitatea din Ștefan Vodă se închide: gravidele vor naște la Căușeni, iar medicii se tem pentru viitorul lor

Începând cu 29 iunie, toate femeile însărcinate din raionul Ștefan Vodă vor fi nevoite să nască la Spitalul Raional Căușeni, după ce Ministerul Sănătății a decis sistarea activității Secției de obstetrică și ginecologie din cadrul Spitalului Raional Ștefan Vodă. Măsura pune capăt activității maternității locale și provoacă îngrijorări atât în rândul cadrelor medicale, cât și al pacientelor, transmite Studio-L.

Ordinul de închidere a fost emis pe 23 iunie. Potrivit directorului Spitalului Raional Ștefan Vodă, Mihail Malachi, secția urma să fie închisă încă de anul trecut, iar decizia are la bază scăderea numărului de nașteri și costurile ridicate de întreținere.

„Numărul nașterilor este în continuă scădere, iar menținerea secției nu mai este rentabilă din punct de vedere economic”, a explicat directorul instituției.

Șeful Secției de obstetrică și ginecologie, Mihail Cacean, afirmă că vestea a fost neașteptată, mai ales că maternitatea fusese renovată în ultimii ani și dispunea de condiții bune pentru paciente.

„La maternitatea din Ștefan Vodă aveau loc anual aproximativ 200 de nașteri. Secția a fost renovată, de aceea decizia Ministerului ne-a surprins”, a declarat acesta.

Pentru angajați, închiderea maternității înseamnă și incertitudine profesională. Moașa Diana Livițchi, care lucrează de cinci ani în secție, spune că și-a ales această profesie din pasiune și nu își imaginează că va activa într-un alt domeniu al spitalului.

La rândul său, medicul Daniela Verdeș, repartizată la Ștefan Vodă după absolvirea Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, afirmă că s-a atașat de colectiv și de comunitate și nu și-ar dori să fie nevoită să plece în alt raion pentru a-și continua activitatea.

Nemulțumite sunt și pacientele, care spun că maternitatea oferea condiții moderne, iar faptul că puteau naște aproape de casă reprezenta un avantaj important pentru familiile din raion.

După închiderea secției, în spațiul acesteia urmează să fie deschisă o secție de chimioterapie destinată pacienților oncologici din Ștefan Vodă.

Între timp, reprezentanții Spitalului Raional Căușeni susțin că instituția este pregătită să preia toate nașterile din raionul vecin. Directorul spitalului, Viorel Ciobanu, afirmă că unitatea medicală dispune de trei săli de travaliu, condiții moderne și personal calificat.

„Și până acum o parte dintre gravidele din Ștefan Vodă nășteau la Căușeni. Preluarea tuturor nașterilor nu va crea dificultăți și va contribui la dezvoltarea serviciilor medicale pe care le oferim”, a declarat Viorel Ciobanu.

Astfel, începând de luni, maternitatea din Ștefan Vodă își va înceta activitatea, iar toate nașterile din raion vor fi gestionate la Spitalul Raional Căușeni.