miercuri, 24 iunie, 2026
  • USD
  • EUR
Ministerul Educației invită profesorii și persoanele interesate de istorie la Congresul Național al Memoriei
Sursa foto: Ministerul Culturii

Ministerul Educației invită profesorii și persoanele interesate de istorie la Congresul Național al Memoriei

Profesorii, cercetătorii și persoanele interesate de istoria recentă a Republicii Moldova sunt invitate la Congresul Național al Memoriei, organizat pe 28 iunie, la Palatul Republicii. Ediția din acest an marchează 80 de ani de la foametea organizată din 1946-1947 și 85 de ani de la primul val al deportărilor sovietice.

Ministerul Educației și Cercetării invită la eveniment cadrele didactice și de conducere din instituțiile de învățământ general, profesional tehnic și superior, precum și toate persoanele interesate de istoria recentă a țării. Congresul își propune să creeze o platformă de dialog între supraviețuitorii represiunilor politice și descendenții victimelor, reprezentanții autorităților, cercetători, instituții muzeale și organizații ale societății civile. Programul va include mesaje din partea oficialilor, comunicări științifice și dezbateri despre memoria victimelor regimului totalitar comunist.

Participanții vor discuta și despre păstrarea adevărului istoric, educația istorică și consolidarea culturii memoriei în Republica Moldova. Potrivit Ministerului Educației, evenimentul urmărește și promovarea valorilor democratice și cultivarea respectului față de victimele represiunilor politice.

Participarea este gratuită, însă este necesară înregistrarea prealabilă prin completarea formularului pus la dispoziție de organizatori.

Deportările staliniste, în centrul unei inițiative legislative. Grosu vrea sancțiuni pentru negarea atrocităților
Negarea atrocităților comise de regimul stalinist ar putea fi sancționată prin lege în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut de președintele Parlamentului, Igor Grosu, vineri, 12 iunie, în cadrul inaugurării expoziției comemorative „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași” . Speakerul a menționat că inițiativa vine după un

Menționăm că mai este timp până pe 6 iulie să vizitați expoziția de vagoane „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, amenajată în Piața Marii Adunări Naționale. Prin documente, fotografii, obiecte de epocă și mărturii, expoziția spune povestea familiilor deportate și a celor care au trecut prin represiunile regimului sovietic. Expoziția poate fi vizitată zilnic, între orele 09:00 și 21:00.

„Un neam care își cunoaște istoria este mai greu de dezbinat”. R. Moldova comemorează 85 de ani de la primul val de deportări
Republica Moldova marchează 85 de ani de la primul val de deportări staliniste din Basarabia și Bucovina de Nord, una dintre cele mai dureroase pagini din istoria țării. În noaptea de 12 spre 13 iunie 1941, regimul stalinist a declanșat o operațiune de deportare în masă, în urma căreia mii